INFORMACE O PITNÉM REŽIMU

Pitný režim 

Během sportu je nejdůležitější dodržovat pravidelný pitný režim.

POZOR NA ROVNOVÁHU MINERÁLNÍCH SOLÍ.

MINERÁLNÍ SOLI
Při zvýšeném pocení musíme věnovat důkladnou pozornost minerálové rovnováze. Zejména před a při intenzivnější sportovní aktivitě mají být minerálové doplňky ve formě iontových nápojů přijímány v mírně hypotonické koncentraci. Tyto nápoje pomohou doplnit vašemu tělu vodu a minerální soli ztracené pocením, zároveň také doplňují energii. Během tréninku je proto velmi důležité dodržování správného pitného režimu. V malých dávkách (každých 10-20minut) konzumujte za hodinu 400-700 ml iontového nápoje, aby jste předešli žízni a dehydrataci organizmu.
............................................................................................................................

IDEÁLNÍ SLOŽENÍ
Mnoho výzkumů a to nejenom našich vlastních potvrdilo, že ideální množství sacharidů přidaných do nápoje konzumovaného při fyzickém výkonu musí být asi 30-40 gramů na litr nápoje (tj. koncentrace 3-4%, maximálně 5%). Hydro-minerálový roztok pak projde rychleji ze zažívacího traktu do krevního oběhu.

VOLBA SACHARIDU
Výběr sacharidů do nápojů používaných při fyzické aktivitě je velmi důležitý. Fruktóza slouží k zabezpečení obnovy jaterního glykogenu, kterého je málo pro dlouhodobou a náročnou fyzickou aktivitu. Maltodextriny jsou také ideální pro doplnění energie z důvodu jejich postupného vstřebávání, obzvláště v kombinaci s fruktózou. Správný poměr těchto dvou základních sacharidů je významný z důvodu rychlého a zároveň dlouhodobého využití přijímaných sacharidů.

MINERÁLNÍ SOLI
Před několika lety mnoho sportovců používalo vysoké množství soli (NaCl) k obohacení svých nápojů. Společně s možnými žaludečními problémy (silné pálení žáhy), sůl nepomáhá regeneraci a ani neřeší problémy minerálové nerovnováhy, dokonce vytváří předpoklad k ještě větší nerovnováze. V potu je totiž méně sodíku než v krvi, proto doplňováním většího množství sodíku bychom dodali organismu látku, která má již přebytek. Podle Costilla, což je vážený americký fyziolog, by se nemělo překročit 40 až 50 miligramů sodíku na každých 100 ml vody, zatímco draslík a hořčík by měli být přítomny v množství 10 až 20 miligramů na každých 100 ml vody (což je stejná koncentrace jako u krevní plasmy).

ZÁVĚR
Každý kdo sportuje ať již pro zábavu nebo pro vrcholný výkon by měl vědět, že ideální nápoj má mít takové množství soli a sacharidů, aby dovolil rychlou absorpci živin v zažívacím traktu. Všechny ingredience (sacharidy a minerály) musí zaručit, že osmotická koncentrace nápoje je stejná (isotonická=293 mmol) nebo lépe nižší (hypotonická=193 mmol) než krevní plazma. Zapamatujte si, že nápoj v koncentraci vyšší než má krevní plasma (hypertonický) může způsobit při konzumaci během fyzické aktivity dehydrataci organizmu, protože pro vyrovnání hustoty nápoje na hustotu krevní plasmy odnímá z těla vodu.